Yörük Türkmen Festivali’nde kültür ve tarih buluşması yaşanıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali ikinci gününde de renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Ata sporlarından el sanatlarına zengin bir mirasa sahip yörük kültünün tüm yönleriyle tanıtıldığı festivalde Antalyalılar halk oyunları, okçuluk gösterisi, cirit oyunları, dans gösterileri ve konserlerle dolu renkli bir gün geçirdi.

25 bağımsız Türk Cumhuriyeti, 81 Yörük Türkmen Derneği, il ve ilçe düzeyinde 25 belediye, vakıf ve kooperatifler ile 36’sı Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, 8’i kadın kooperatifinden gelen 44 sanatçının katılımıyla gerçekleşen Antalya Büyükşehir Belediyesi 2. Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, ikinci gününde de ziyaretçi akınına uğradı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Büşra Özdemir festival alanını ziyaret etti. Çadırları tek tek gezen Özdemir, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Yörük Türkmen buluşmasında kendilerini yalnız bırakmayan katılımcılara teşekkür etti.

 

ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Aksu At Çayırı Mevkiinde kurulan festival alanında yörük kültürü tüm unsurlarıyla tanıtılıyor. Festival alanında kurulan çadırlarda Yörük dernekleri geleneksel kıyafetler, halı, kilim, heybelerin yanı sıra, dokuma ve nakış gibi geleneksel el sanatlarını tanıttı. Festival alanını gezen ziyaretçiler kilim dokumacılığı, halıcılık, keçe yapımı ve deri işlemeciliği gibi geleneksel el sanatlarını yakından tanıma fırsatı buldu. Yörükler geleneksel yemeklerini de ziyaretçilere ikram etti. Festival alanı içerisinde yer alan el sanatları stantları, resim sergisi ve yeme içme üniteleri de yoğun ziyaretçi akınına uğradı.

 

OKÇULUK GÖSTERİSİ NEFES KESTİ

Festivalde Yörük Türkmen kültürünün ayrılmaz parçası olan müzik ve danslar da unutulmadı. Alanda kurulan iki farklı sahnede yerel sanatçıların yanı sıra yurt dışından gelen grupların da konser ve dans gösterileri ilgiyle izlendi. Alanda Jandarma Arama Kurtarma Timlerinin parkurlu köpek gösterisi gerçekleştirdi. Festival alanında Göktürk Atlı Spor Kulübü tarafından düzenlenen cirit oyunları ve Eskişehir Sultan Atlı Okçuluk grubu tarafından gerçekleştirilen okçuluk gösterisi nefes kesti.

 

BİLİM ÇADIRINDA SÖYLEŞİLER

2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali kapsamında Doç. Dr. Önder Bilgin moderatörlüğünde  ‘Bilim Çadırı Söyleşileri’ adlı etkinlikler gerçekleşti. Söyleşiye katılan bilim insanları; Yörük Türkmenlerde Din ve Sosyal Hayat, Türk Kültüründe Şifa Ocakları, Bir Cumhuriyet İçeceği Çay, Antalya Batı Toroslarda Yaylacılık, Antalya’nın Bitki Çeşitliliği, Antalya’da Hayvancılık ve Yem Sorunları, Yaylaların Özgür Çocukları Yörükler gibi başlıklarda konular konuşuldu. Yörük kültürünün sadece göçmekten ibaret olmadığını belirten, Doç. Dr. Önder Bilgin “Yörük kültürü doğasına, atasına, bayrağına sahip çıkan geçmişi köklü olan bir kültürdür” diye konuştu.

 

10 BİN YILLIK KONAR GÖÇER KÜLTÜRÜ

2. Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali’nde Yörük kültürü konulu söyleşiler de gerçekleşti. ‘Edebiyat Etnografya’ başlıklı söyleşide Yörüklerin tarihi ve kültürleri konuşuldu. Bilim Çadırında düzenlenen söyleşide konuşan Antropolog Himmet Cansız, yörüklüğün tanımı şu ifadelerle yaptı: “Üretim tarzı hayvancılığa dayanan, kendine özgü mimarisi yani çadırı otağı olan, kendine özgü folkloru edebiyatı olan konar göçer Oğuz Türkmen kütlesidir.

Anadolu Türklerinin %70’i Oğuz Türklerinden oluşuyor. Yerleşik kültüre geçmeyen bir tek Sarı keçeli Yörükleri kaldı.” Türklerin 10 bin yıllık bir kona göçer kültürden geldiğini belirten Himmet Cansız, “Batı dünyası kendi kültürlerini ya da göçebelerini koruyor ve yaşatıyor. Ama 10 bin yıllık bir konak göçer kültürden gelen biz Türklerin bu konargöçer özelliği bitmek üzere. Bunu böyle şölen, toy ya da filmlerde izlemek dışında son konak göçerleri korumalıyız” diye konuştu.

 

KONSERLERLE TÜRKÜ ŞÖLENİ YAŞANDI

Festival alanında gün boyu süren renkli etkinlikler akşam da konserle ile devam etti. Kabak kemane sanatçısı Uğur Önür türkü ziyafeti sundu. Türk Halk Müziği’nin sevilen sesi Elif Buse Doğan da festivalin ikinci gününe türküleriyle renk kattı. Hareketli türküleriyle alanı dolduranları coşturan Doğan’a konseri izleyenler de alkışları ve oyunlarıyle eşlik etti. Konser sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Büşra Özdemir, sanatçı Elif Buse Doğan’a çiçek vererek festivale katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x