Xiaomi, İklim Eylemine İlişkin İlk Teknik Raporunu Yayınladı

Xiaomi, İklim Eylemine İlişkin İlk Teknik Raporunu Yayınladı

 

Çevre dostu ve uygun fiyatlı sürdürülebilir teknolojiler sunmayı taahhüt eden Xiaomi, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik olan çalışmalarını detaylandırdı. Şirket, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı sırasında İklim Eylemine ilişkin ilk Teknik Raporu yayınladı. 

 

Xiaomi Corporation, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalarını detaylandıran İklim Eylemine ilişkin ilk Teknik Raporunu yayınladı. Rapor, Xiaomi Başkan Yardımcısı ve CFO’su Alain Lam Sai-wai tarafından, yılın en önemli iklim zirvesi olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP28) sırasında yayımlandı.

 

Alain Lam, “Xiaomi olarak teknolojik inovasyonlar her zaman önceliğimiz oldu. Sıfır karbon dönüşümüne yaklaşımımız da bu önceliğimiz doğrultusunda şekilleniyor. Teknolojik inovasyonlara yönelik durmak bilmeyen arayışımız, şirketimizin çevre dostu dönüşümünün merkezinde yer alıyor. Teknolojik inovasyonlarla ürün verimliliğimizi artırmaya ve ürün yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilirliği ilerletmeye devam ediyoruz. Böylelikle, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunarak gezegenimize karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Raporda, çevre dostu ürünler ve sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşturmak için yapay zeka destekli AIoT (Nesnelerin Yapay İnterneti) kullanımı da dahil olmak üzere, Xiaomi’nin Sıfır Karbon Felsefesi detaylandırılıyor. Şirket, sektörler ve toplum genelinde sıfır karbon geçişine yardımcı olmayı hedefliyor.

 

Xiaomi’nin net sıfır emisyona giden yolculuğu, net sıfır sera gazı emisyonu için uğraş veren karar vericiler tarafından yaygın olarak kullanılan bir araç olan ISO Net Sıfır Yönergeleri ile örtüşüyor. Şirket, mevcut faaliyetlerinde 2040 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmayı taahhüt ediyor.*

 

Xiaomi, enerji verimliliğini artırarak ve akıllı üretim uygulamalarını hayata geçirerek operasyonlarını karbonsuzlaştırıyor. Ayrıca, iş ortaklarını karbon nötrlüğü taahhüdüyle uyumlu iklim hedefleri belirlemeye teşvik ediyor. Bu, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi ve malzeme kullanımını, geri dönüşümü ve yeniden kullanım oranlarını artırmayı içeriyor. Xiaomi, karbondan arınma konusunda ilerleme kaydettiğinden emin olmak için şeffaflık, hesap verebilirlik ve düzenli denetimler ile ilgili taahhütlerde bulunuyor.

 

Xiaomi’nin Sıfır Karbon Felsefesi, ürün ve hizmetlerini daha verimli, ekonomik ve çevresel açıdan temiz hale getirmesine olanak tanıyor. Şirket ayrıca verimliliği ve inovasyonu artırmak için üretimde yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Yapay zeka, Xiaomi’nin tüketicilere daha sürdürülebilir yaşam tarzı seçenekleri sunmasını sağlıyor. Örneğin Xiaomi, akıllı ev çözümlerini kullanarak evlerdeki sera gazı emisyonlarını ve enerji tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor.

 

Xiaomi’nin AIoT platformu, kullanıcıların elektrik tüketimini daha kolay takip etmelerini ve enerjiyi daha verimli yönetmelerini sağlıyor. Xiaomi ayrıca kullanıcılara yüksek kaliteli, düşük karbonlu bir deneyim sunmak için giyilebilir cihazlar ve mobilite cihazları da sunuyor.

 

Şirketin yeni açıkladığı “İnsan x Otomobil x Ev” akıllı ekosistemi, 200’den fazla ürün kategorisini entegre ediyor, 820 milyon cihazı birbirine bağlıyor ve tek bir entegre sistem aracılığıyla ekosistem cihazlarının en üst düzeyde performans göstermesini sağlamak için kullanıcı senaryolarının yüzde 95’inden fazlasını kapsıyor. Xiaomi HyperOS, sistem fazlalıklarını en aza indiriyor, enerji verimliliğini artırıyor, elektronik atıkları azaltıyor ve küresel sürdürülebilir tüketim hedeflerini ileriye taşıyor.

 

Xiaomi ayrıca döngüsel bir iş modelini geliştirmeye yönelik çalışmalarını da hızlandırıyor. Şirket, net sıfır emisyon hedefleri belirlemek, GE100% girişimine katılmak, e-atık geri dönüşüm programlarını genişletmek ve yenilenebilir enerji kullanımını artırmak dahil olmak üzere bir dizi küresel sürdürülebilirlik girişimi başlattı. Xiaomi, 2022 ve 2026 yılları arasında 38.000 ton e-atığı geri dönüştürmeyi ve çok çeşitli yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmayı planlıyor.

 

Xiaomi, uygun fiyatlarla olağanüstü ürünler üretmeyi ve çevre dostu, kapsayıcı ve makul fiyatlı sürdürülebilir teknolojiler kullanmayı taahhüt ediyor.

 

Xiaomi Corporation İklim Eylemi Teknik Raporu 2023’e buradan ulaşabilirsiniz.

 

*Mevcut faaliyetler, Akıllı Telefonlar, IoT ve Yaşam Tarzı ürünleri, İnternet Hizmetleri ve diğerleri dahil olmak üzere Xiaomi Corporation’ın en son Gelir Raporu’nda belirtilen faaliyet alanlarını ifade etmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x