Sony’ye 7,9 milyar dolarlık Playstation davası

Sony Interactive Entertainment’e (SIE), geçen yıl Birleşik Krallık’ta Sony’nin PlayStation Store’u aracılığıyla dijital oyunlar veya eklenti içerikleri satın alan yaklaşık dokuz milyon kişi adına dava açıldı.

Önceki kampanyalarda çalışmış olan tüketici savunucusu Alex Neill, Sony’ye karşı davayı açıyor. Neill, şirketin, dijital oyunların ve eklentilerin yalnızca geliştiricilere ve yayıncılara yüzde 30 komisyon talep eden PlayStation Store üzerinden alınıp satılmasını zorunlu kılarak hakim konumunu kötüye kullandığını söylüyor.

Böylece, müşterilerin bu nedenle oyunlar ve eklenti içerikleri için ödeyebileceklerinden daha yüksek fiyatlar ödediği iddia ediliyor.

Sony’nin avukatları davanın baştan sona kusurlu olduğunu savundu ve davanın düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Rekabet Temyiz Mahkemesi, Neill’in davasının devam edebileceğine karar verdi, ancak davanın 2022’de açılmasından sonra PlayStation Store’dan alışveriş yapan kişilerin önerilen davacı sınıfından çıkarılması gerektiğini söyledi.

Neill yaptığı açıklamada Salı günkü kararın tüketicilerin borçlarını geri almalarını sağlamanın ilk adımı olduğunu söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x