NASA, SpaceX’in Crew-8 fırlatma tarihini yine değiştirdi

Bu, SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot taşıma görevlerinin son örneği olma özelliğini taşıyor. Görevin, önceden planlanan tarihten farklı bir zamanda gerçekleşeceği duyuruldu. NASA ve SpaceX, bu değişikliğin sebepleri ve yeni planlama hakkında detaylı bilgi verirken, uzay araştırmaları ve astronot güvenliği her zaman öncelikleri arasında olduğunu vurguladı. Bu, uzay ajansının ve SpaceX’in, uzay görevlerini en yüksek standartlarda ve güvenlik önlemleriyle gerçekleştirme konusundaki kararlılığını gösteriyor.

NASA, SpaceX’in Crew-8 görevinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) olan fırlatışını bir hafta ertelediğini duyurmasından sadece birkaç gün sonra, en erken mümkün fırlatma tarihini iki gün daha erteleyeceğini açıkladı. Bu, Crew-8 görevinin artık en erken 1 Mart Cuma günü fırlatılacağı anlamına geliyor.

NASA, SpaceX’in Crew-8 fırlatma tarihini yine değiştirdi

Fırlatma takvimindeki bu ayarlamalar, aynı Cape Canaveral fırlatma rampasını kullanacak olan Crew-8’in Intuitive Mission’ın IM-1 ay görevinin zamanlamasından kaynaklandı. “NASA ve SpaceX ekipleri, Crew-8 görevi için fırlatma tarihini en erken 1 Mart Cuma günü saat 00:04 ET olarak ayarladı” diyen ajans, bu değişikliğin 15 Şubat’ta Başlatma Kompleksi 39A’dan ay’a robotik bir göreve giden Intuitive Machines IM-1 uzay aracının başarılı fırlatılışını takiben yapıldığını sosyal medya üzerinden bir gönderiyle duyurdu.

Göreve, NASA astronotları Jeanette Epps, Michael Barratt ve Matthew Dominick ile birlikte Roscosmos kozmonotu Alexander Grebenkin katılacak. Barratt daha önce iki kez uzaya gitmişken, diğerleri ilk kez oraya gidecek.

Fırlatma, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir SpaceX Falcon 9 roketi ile gerçekleştirilecek. Fırlatma, Crew-7’nin ISS’ye fırlatılışından yaklaşık altı ay sonra ve son mürettebatlı uçuşun Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenen özel bir görevle orbital karakola gitmesinden yaklaşık altı hafta sonra gerçekleşecek.

Crew-8 astronotlarının altı ay boyunca uzay istasyonunda yaşayıp çalışmaları bekleniyor. SpaceX, Crew-8 görevinin fırlatılışı ve görevin erken aşamalarını canlı yayınlayacak. Nasıl izleyeceğinize dair tüm detaylar için geri dönmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x