Kılıçdaroğlu yine yumruğunu masaya vurdu: İstemiyoruz… “Bu vatana ihanettir”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu kürsüde, “Kendi ülkemizin mübarek topraklarında yabancı asker postalı istemiyorum. Terörle mücadele ayağı altında bazı müdahalelerde bulunmalarına izin vermek, açıkça söylüyorum vatana ihanettir” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan A Milli Futbol Takımı’nı tebrik etti.

“SAVAŞIN SON BULMASI EN BÜYÜK DİLEĞİMİZ”

İsrail-Filistin çatışmasına değinen Kılıçdaroğlu, “Yakınımızda İsrail-Filistin çatışması var. Çocukların, kadınların, yaşlıların öldürülmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Savaşın bir an önce son bulması en büyük dileğimizdir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Biz Filistin halkının kendi topraklarına kavuşmasını istiyoruz. Biz Mescid’i Aksa başta olmak üzere bütün kutsal mekanlara saygı istiyoruz. Biz Filistin halkına yönelik insanlık dışı ablukanın kaldırılmasını istiyoruz. Biz akan kanların durdurulmasını istiyoruz. Biz CHP olarak Ortadoğu’ya barışın gelmesi için Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nın kurularak Türkiye’nin bu bölgeye barış getirmesini istiyoruz. Bu politika bizim politikamız ama hükümetin de bunu uygulaması gerekiyor.”

“DAVALARI TAKİP EDİYORUZ”

Amasra maden faciası nedeniyle Amasra’ya gittiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “43 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Davaları takip ediyoruz. Bu konuda CHP’nin verdiği mücadeleyi de anlatmamız gerekir. Metan oranı defalarca riskli seviyeye çıktığı, bunun müessesede olduğu, ancak bu durumda dahi işçilerin çalıştırıldığı bilirkişi raporlarında yer almakta. Sonuç olarak kazanın meydana gelmesinde TTK yüzde 100 bilirkişi raporu var. Pekiyi ne oldu? TTK Müdürü terfi ettirildi. CHP, kim hak ve adalet istiyorsa onun yanında olacaktır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu ayrıca “Partimize yüzde 50 cinsiyet kotasını ve fermuar hesabını getireceğiz” dedi.

TEZKERE AÇIKLAMASI

Suriye ve Irak tezkeresine değinen Kılıçdaroğlu, “Meclis’te bir tezkere görüşülüyor. Teröre her zaman karşı çıktım, insan olan herkes teröre karşı çıkar. Terörle mücadele kaçınılmazdır, terörle mücadele için bizden ne isteniyorsa eyvallah. O tezkerede “TSK’yi gerekli takdirde sınırötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi.” Eyvallah, hiç itirazımız yok” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Ama cümle şöyle devam ediyor; “Ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de olunması.” Ben kendi ülkemde kadınıyla, erkeğiyle, vatanseveriyle kendi ülkemizin mübarek topraklarında yabancı asker postalı istemiyorum. Terörle mücadele ayağı altında bazı müdahalelerde bulunmalarına izin vermek, açıkça söylüyorum vatana ihanettir. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum. Yabancı askerler Türkiye’de neye müdahale edecekler ya!”

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Yabancı asker geldiğinde, sen davet ettiğinde Kemal Kılıçdaroğlu olarak yabancı askerlerin önünde bütün CHP’liler olarak duracağız ve onları kovacağız. Beraber mücadele edeceğiz ve onları göndereceğiz.”

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x