Bakan Özhaseki Kale Projesi’ni inceledi: Niğde’mizin en önemli yeri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Niğde ziyaretinde Kale Projesi’ni yerinde inceledi. Bakan Özhaseki, Kale Bölgesi Yenileme ve Koruma Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada projeye şu ana kadar çok büyük bir para harcandığını, toplamda 1 milyar lirayı geçtiğini ifade etti.

Bakan Özhaseki, “Burası Roma, Bizans, Selçuklu Osmanlı dönemine ait değişik eserlerin bulunduğu bir alan. Burası belki de kadim Niğde’mizin en önemli yeri. Bir belediye alt yapı, üst yapı ve halkın günlük ihtiyaçları ile uğraşır. Ama kalıcı hizmet dediğinizde buradaki tarihi, kültürel, doğal mirasın açığa çıkması, restore edilmesi daha sonra da vatandaşın kullanımına açılması da en önemli işlerin başında geliyor. Burası bir turizm destinasyon merkezi olur diye düşünüyorum. Alanı 125 dönüm. Bir istimlak bedelleri bir taraftan ihale bedelleri milyarı geçiyor, devamındaki işlerin ne kadar tutacağını çok bilmemekle birlikte tahmin edebiliyoruz. İşe başlanılması çok önemliydi, şimdilik 38 dönümde işe başlıyoruz. Şunu herkesin bilmesi lazım; böyle bir alanda çalışmak, iğneyle adeta kuyu kazmak gibidir” dedi.

“Proje, Niğde’nin turizmden istifade etmesini sağlayacak”

Projenin şehrin turizmden istifade etmesini sağlayacağını aktaran Bakan Özhaseki, “Projeye şu ana kadar çok da büyük bir para harcandı. Niğde’yi geleceğe taşıyacak, turizmden istifade etmesini sağlayacak en önemli proje. Burada Niğde’nin tarihi var. Buraya insanlar sadece bu bölgeyi görmek için gelirler burada yiyip içerler, çarşıya gidip biraz alışveriş ederler ve turizmden de Niğde istifade eder. Bu konuda sabırla işi yapacağız, rastgele yapmayacağız. Çünkü bir kez yapılıyor. O bir kez yapılan da inşallah onlarca, yüzlerce sene Niğde’nin gururu olarak yaşayacak. Herkes bu bölgeye gelip burayı görmek isteyecek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x