ADAM-DER’den karikatür sergisi: ‘Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası’

İZMİR – Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), İzmir Bornova’da bulunan Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde “Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası” karikatür sergisinin açılışını yaptı. 2-10 Aralık tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergi son üç yılın yarışmalarında dereceye giren ve jüri tarafından sergilenmeye değer görülen eserlerinden oluşuyor.

Koordinatör Muhsin Dalfidan, serginin amacının aileden kışlaya, okuldan işyerlerine varıncaya dek her yerde yaşamımıza nüfuz eden militarist söylemi görünür kılmak ve militarizme karşı demokratik kamusal bilince sanatın gücüyle karikatür alanından bir katkıda bulunmak olduğunu ifade etti. Dalfidan, şiddetin tarihinin toplumların yazılı tarihinin başlangıcı kadar eski olduğunu belirterek, militarizmin ise esas olarak kapitalizmle birlikte toplumsal yaşamda sermayenin ideolojik araçlarından bir olarak şekillendiğini dile getirdi.

‘NEREDE DİKTATÖRLÜK ORADA MİLİTARİZM’

Militarizmin sözcük anlamının askercilik, orduculuk olduğunu belirten Dalfidan militarizmin gerçek toplumsal karşılığının ise; itaat, biat, hiyerarşi, tek tipleştirme, ölme ve öldürmeyi yüceltme, şiddeti temel çözüm aracı olarak görme, şehitlik, gazilik gibi askeri değerlerin toplumsal kabulü olduğunu söyledi.

Nerede totaliterlik, diktatörlük, baskı ve tahakküm varsa orada militarizmin olduğunu söyleyen Dalfidan, “Tüm dünyada olduğu gibi bugün ülkemizde de totaliter bir yönetimin inşasında militarizm önemli bir işlev yüklendi. Bu zifiri karanlıktan kurtulmak için her kişinin ve yapının bulunduğu yerden özgün mücadelesini yükseltmesi ve bu mücadelelerin birbirine eklemlenerek topyekun bir mücadelenin halkaları olabilmesi zorunludur. Bu mücadelede mütevazi bir katkı olmayı hedefleyen serginin açılışına katılanlara, çizerlere, jüri üyelerine ve emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederken, yeni mücadele uğraklarında hep birlikte olma umudu ve temennisiyle militarizme karşı, barış, özgürlük ve kardeşlik için mücadele edenleri selamlıyoruz” diye konuştu. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x